Opublikowano Dodaj komentarz

Szyfrator

Program powstał początkowo jako wprawka w RapaGUI, no ale musiał coś robić. Więc stał się prostym szyfratorem. Potem przyszedł apetyt na więcej. I tak pierwotna wersja stała się wersją „mini” a ta rozwijana wersją „maxi”.

Szyfrator „mini”

Szyfrator „mini”

Szyfrator „mini” ma tylko szyfr: Atbasza, Cezara (klasyczny, przesunięcie o 3) i ROT 13. To są historyczne szyfry łatwe do złamania. Dlatego program pełni swoją rolę tylko w otoczeniu osób nietechnicznych, bo praktycznie jest demem jak działa „maxi”.

Szyfrator „mini” jest w naszym sklepiku za 0 zł pod tym linkiem:
https://sklep.amiga.org.pl/wp/produkt/szyfrator/

Szyfrator „maxi”

Szyfrator „maxi” wprowadza kolejne szyfry. Oprócz ROT 47 jest to Cezar z własnym przesunięciem i szyfr Vigenère’a (klasyczny). Ten ostatni jest pierwszym „prawdziwym” szyfrem.

Szyfr Vigenère’a i szyfrowanie
Szyfr Vigenère’a i deszyfrowanie

Oprócz tego ma udoskonalony parser UTF-8. Obie wersje mają parser (tłumacza danych na strukturę zrozumiałą dla programu), ale w wersji „maxi” jest on udoskonalony o zabezpieczenia przed przyjęciem do przetwarzania uszkodzonych danych. Wykrywa nielegalne pierwsze bajty, wartości spoza zakresu Unicode, złe bajty kontynuacji i ucięte sekwencje. Ma lepszy walidator po prostu.

Szyfrator „maxi” jest w naszym sklepiku pod tym linkiem:
https://sklep.amiga.org.pl/wp/produkt/szyfrator-maxi/

Dalszy rozwój produktu

Bazgrolnik był dopięciem misji edukacyjnej – sam się uczyłem, uczyłem innym, na koniec stworzyłem komercyjny produkt wstawiony tu w sklepiku, na itch.io i ze źródłami na liberalnej licencji MIT na GitHubie. Chciałem i byłem przykładem pełnej ścieżki.

Teraz niczego już nie muszę pokazywać ani udowodniać. Szyfrator już nie ma tego balastu „misji”. To fajny hobbystyczny projekt, który będę rozwijał w wolnym czasie. To czego nie mogę zrobić z ograniczeń RapaGUI to powiększanie tekstu i ciemny motyw. Natomiast mogę dokładać kolejne algorytmy. I tu jest problem, bo nie mam takich umiejętności. Spodziewam się że dołożę XOR i chciałbym dołożyć Base64. Może wybór języka i okienko o programie, a z bardziej użytecznych rzeczy klawiaturę ekranową albo użycie pliku jako klucza. Nie wiem. To są dla mnie trudne rzeczy.

W Szyfratorze na pewno nie będzie prawdziwych algorytmów kryptograficznych takich jak AES, RSA, ECC, SHA‑256, HMAC, PBKDF2 czy jakiekolwiek inne mechanizmy wymagające operacji na dużych liczbach, blokach 128‑bitowych albo funkcjach skrótu. To już nie chodzi o brak u mnie umiejętności, to Hollywood nie daje dostępu do niskopoziomowej arytmetyki i pamięci, więc te rzeczy są poza jego możliwościami.

Do obu wersji Szyfratora dołączona jest wspólna instrukcja (10 stron).

Oczywiście z wiadomych względów Szyfrator będzie tylko na Windows 64 bit.

Opublikowano Dodaj komentarz

Bazgrolnik 3

Program otrzymał aktualizację ostateczną. To znaczy to co miało być zrobione na przestrzeni czasu zostało przyspieszone i ukończone.

Zmiany są duże:

  Wersja 2.7 - 6 kwietnia, 2026
Nowe funkcje:
- dodano wersję angielską i dokumentację PDF w tym języku

Wersja 2.8 - 10 kwietnia, 2026
Nowe funkcje:
- dodano gumkę-pamiętaczkę (klawisz u) - cofa ostatnie
pociągniecie myszy zamalowując ślad czarnym kolorem

Wersja 2.9 - 11 kwietnia, 2026
Nowe funkcje:
- dodano dwa kolory: cyan (klawisz -) i brzoskwinia (klawisz =)
- dodano dokumentacje PL w formacie AmigaGuide

Wersja 3.0 - 12 kwietnia, 2026
Nowe funkcje:
- dodano cienki ołówek 2 px w kolorze szarym (klawisz o)
- remapowanie klawiszy - funkcyjne w bloku u,i,o,p
- kolory pisaków na belce pisane dużymi literami
- wymiana brzoskwini na różowy, zamiana miejscami z cyanem
- wszystkie kompilacje są teraz Miniwood
- wyrównanie wersji AmigaOS i Windows, PL i ENG oraz dokumentacji PDF i AmigaGuide

Bazgrolnik osiągnął planowaną funkcjonalność w każdym aspekcie i nie będzie rozwijany.

Opublikowano Dodaj komentarz

Bazgrolnik

Prosty program do bazgrania, znany z cyklu „Ośla łączka”, stał się komercyjny. Powodów było kilka, jest jak jest. Mam nadzieję, że będzie przykładem. Że można, bo taki początkowo był cel powołania tego sklepiku – miał być dla debiutantów, więc jest pierwszy płatny program w ofercie. W atrakcyjnej cenie 15 zł. Żadne tam „wesprzyj” – kto potrzebuje niech kupuje, kto nie potrzebuje – niech nie kupuje.

Zmiany jakie zaszły od ostatniej wersji publicznej (Ośla łączka w Hollywood, cz. 2 – bazgrolnik podejście drugie) są istotne, największe to chyba wywoływane okno z klawiszologią i zapis obrazków.

Karta produktu jest tutaj: Bazgrolnik – amiga online

Kupujący dostaje archiwum ZIP z wersją Windows 64 bit, PDF i uniwersalny aplet. Do tego betę na AmigaOS 3. Jeśli powstaną kompilacje na inne systemy (AmigaOS 4, MorphOS, inne) to zostaną dołączone.

Edycja 3.04.2026 r.

Jednak amigowa wersja będzie uniwersalna. Testy przeprowadzone zarówno pod AmiKitem 11.9 i FS-UAE 3.2 (czyli pod emulatorami AmigaOS 3.x ) jak i AmigaOS 4.1 FE (na komputerze AmigaOne X5000) przeszły bez zarzutu.

Jak widać jest amigowa dwustanowa ikonka – FS-UAE 3.2
zrzut z testów dostarczył 'radzik’